Добре дошли в моят уеб сайт !!!

Разсадник - "Магнолия"

Магнолия (Magnolia) е род покритосеменни растения от семейство Магнолиеви (Magnoliaceae). Включва около 210 вида, разпространени в Източна и Югоизточна Азия и Америка. В България се среща само като парково дърво в по-топлите места. Много видове и хибриди магнолия се отглеждат като декоративни растения по целия свят.

Магнолията е високо ценена, заради красивите си едри цветове. Те са нейно основно декоративно качество и я превръщат в истинско бижу за градината. Произходът на рода ни отвежда в Източна Азия и Северна Америка, дори в Северните части на Африка. По европейските територии (Централна Европа) тя се е срещала много отдавна – преди ледената епоха и днес вече не е естествено разпространена. Магнолиите най-общо се разделят на вечнозелени и листопадни, на храстовидни и дървовидни. Вечнозелените магнолии не са подходящи за по-студени райони, като например софийския, тъй като е вероятно да пострадат от ниските температури. Към листопадните ранноцъфтящи магнолии спадат доста видове и сортове, подходящи за нашите градини.  За най-популярните и най-атрактивните от тях следва кратка характеристика.

Магнолиите предпочитат слънчеви места, но толерират и лека сянка. Трябва да имат достатъчно пространство, за да растат и да разгърнат в пълна степен потенциала си на екзотични декоративни растения.

Описаните видове и сортове са зимоусточиви. Все пак е препоръчително магнолията да е засадена на защитено от вятър място, за да не се повредят нежните пъпки, цветове и листа. Така се удължава и периода на цъфтеж. През есента растенията задържат листата си до късно, което също ги прави по-уязвими от студени ветрове.

Най-лесният начин да се сдобиете с магнолия е от градински център, където растения се продават с коренова бала или насадени в контейнери. Засаждането в градината е лесно, а успешното и прихващане е гарантирано от начина на производство и предлагане (на бала/ в контейнер). Важно е при засаждането да се внимава балата да остане цяла, защото магнолиите са с много нежни корени.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.